Oleg Balan

Născut 27 noiembrie 1969 (46 de ani)
Cîrpești, Cantemir, RSS Moldovenească, URSS
Ocupație Politician, profesor universitar
Ministru al Afacerilor Interne al Republicii Moldova
În funcție
18 februarie 2015 – 20 ianuarie 2016
Președinte Nicolae Timofti
Prim-ministru Valeriu Streleț
Chiril Gaburici
Precedat de Dorin Recean
Succedat de Alexandru Jizdan
Deputat în Parlamentul Republicii Moldova
În funcție
Decembrie 2014 – 18 februarie 2015
Președinte Nicolae Timofti
Prim-ministru Iurie Leancă (în exercițiu)

Alma mater Academia de Poliție „Alexandru Ioan Cuza”
Universitatea Babeș-Bolyai
Profesie Jurist