Nina Cernat

Anul naşterii: 1963

Instruire/Diplome
1984 – 1990 facultatea de drept a Universităţii de Stat ,,V.I.Lenin”

Activităţi profesionale pertinente
Activitatea juridică
1981 – 1986 grefieră la Judecătoria raională Ialoveni
07.1987 – 08.1987 consultant în secţia juridică a bazei republicane Moldgalanteria
1987 – 1990 grefieră la Judecătoria s. Botanica, or. Chişinău
1990 – 1996 judecător la Judecătoria s. Botanica, or. Chişinău
1996 – 2001 judecător la Tribunalul Chişinău (Decret nr. 240 din 24 august 1996)
12.10.2001 numită, prin transfer, în funcţia de judecător la Curtea de Apel (Decret nr. 258-III)
12.10.2001 numită în funcţia de judecător, pînă la atingerea plafonului de vîrstă (Decret nr. 259-III)
25.01.2002 numită, prin transfer, în funcţia de judecător şi , pe un termen de 4 ani, în funcţia de vicepreşedinte la Tribunalul mun. Chişinău (Decret nr. 469-III)
26.06.2003 numită în funcţia de judecător la Curtea Supremă de Justiţie (Hotărîrea Parlamentului RM nr. 260-XV)
15.10.2004 se conferă Diploma de Onoare a Consiliului Superior al Magistraturii
12.10.2007 numită în funcţia de vicepreşedinte al Colegiului economic al Curţii Supreme de Justiţie, pe un termen de 4 ani (Hotărîrea Parlamentului RM nr. 213-XVI)
26.12.2012 eliberată din funcţia de judecător al Curţii Supreme de Justiţie (Hotărîrea Parlamentului RM nr. 315)
28.12.2012 numită, prin transfer, în funcţia de judecător la Curtea de Apel Chişinău (Decret nr. 448-VII)