Maria Moraru

Anul nașterii 1953

Instruire/Diplome
1978 Universitatea de Stat din Moldova, facultatea de drept

Activităţi profesionale pertinente
Activitatea juridică
07.12.1971 – 21.07.972 Instructor superior de pioneri SM, Bogzeşti
21.07.1972 – 01.10.1972 Traducătoare, Judecătoria r-lui Teleneşti
02.10.1972 – 01.11.1978 Profesoară Şcoala medie, s. Budei, r-ul Teleneşti

1978 – 1987 Jurisconsult superior, Asociaţia „Lumea Copiilor”, mun. Chişinău
01.04.1987 Arbitru de stat interimar, Arbitrajul de Stat al RSSM
17.07.1987 Arbitru de stat interimar, Arbitrajul de Stat al RSSM
20.01.1997 Numită, prin transfer, în funcţia de judecător la Judecătoria Economică a Republicii Moldova (Decret nr. 8-II)
23.04.2002 Numită judecător pînă la atingerea plafonului de vîrstă (Decret nr. 625-III)
23.04.2003 Numită în funcţia de vicepreşedinte al Judecătoriei Economice (Decret nr. 626-III)
11.06.2003 Reconfirmată în calitate de judecător la Curtea de Apel Economică (Decret nr. 1310-III)
11.06.2003 Numită în funcţia de vicepreşedinte al Curţii de Apel Economice (Decret nr. 1303-III)
03.07.2003 Aleasă membru al Colegiului de calificare şi atestare a judecătorilor
23.07.2007 Numită în funcţia de vicepreşedinte al Curţii de Apel Economice (Decret nr. 1236-IV)
13.11.2008 Preşedinte interimar al Curţii de Apel Economice
05.04.2012 Numită, prin transfer, în funcţia de judecător la  Curtea de Apel Chişinău (Decret nr. 12-VII)
09.10.2012 Se conferă titlul onorific „Veteran al sistemului judecătoresc”

sursa: www.magistrat.md