Iurie Garaba

Adjunct al Procurorului General
Consilier juridic de stat de rangul II
Nascut la 13 august 1963 în satul Sadaclia, raionul Basarabeasca.
În anul 1989 a absolvit facultatea de Drept a Universitatii de Stat din Moldova
EXPERIENŢA PROFESIONALĂ
25/08/1989 – 19/09/1990
– Stagiar în Procuratura de supraveghere a respectării legilor în penitenciare.
19/09/1990 – 10/05/1993 – Ajutor şi ajutor superior al procurorului.
10/05/1993 – 28/08/1996 – Procuror-adjunct.
28/08/1996 – 20/10/1999 – Procuror, sef al procuraturii pentru supraveghere a respectării legilor în penitenciare.
20/10/1999 – 18/07/2001 - Şef adjunct al secţiei supraveghere generală în Procuratura Generală.
18/07/2001 – 21/11/2003 – Procuror adjunct al mun. Chişinău.
21/11/2003 – 17/09/2004 – Procuror interimar al sect. Centru mun.Chişinău.
17/09/2004 – 22/07/2005 – Procuror, şef interimar al secţiei investigaţii financiar economice.
22/07/2005 – 27/10/2009 – Procuror, şef secţie investigaţii financiar economice şi protecţia drepturilor omului.
28/10/2009 – 22/11/2013 – Procuror, şef al Direcţiei investigaţii generale.
La 14/01/2010 a fost ales preşedinte al Consiliului Superior al Procurorilor.
22/11/2013 – prezent – Adjunct al Procurorului General al RM.
Decorat cu
– Insigna „Lucrator de onoare a Procuraturii”
– medalia „Pentru serviciu impecabil” de clasa II
– distincţia de stat – medalia „Meritul Civic”