Dorin Recean

Născut 17 martie 1974 (42 de ani)
Dondușeni, RSS Moldovenească,URSS
Naționalitate  Republica Moldova
Religie Creștin Ortodox
Ministrul Afacerilor Interne al Republicii Moldova
În funcție
24 iulie 2012 – 10 decembrie 2014
Precedat de Alexei Roibu
Succedat de Oleg Balan
Viceministru al Tehnologiei Informațiilor și Comunicațiilor
În funcție
29 ianuarie 2010 – 2012

Partid politic Partidul Liberal Democrat din Moldova
Alma mater Academia de Studii Economice a Moldovei
Profesie academic, om de afaceri, politician