Anatol Arapu

Născut 27 noiembrie 1962 (53 de ani)
Văsieni, raionul Ialoveni, URSS
Naționalitate  Republica Moldova
Religie Creștin Ortodox
Ocupație economist[*]
Ministrul Finanțelor al Republicii Moldova
Deținător actual
Funcție asumată
14 august 2013
Președinte Nicolae Timofti
Prim-ministru Valeriu Streleț
Natalia Gherman (interimar)
Chiril Gaburici
Iurie Leancă
Precedat de Veaceslav Negruța
În funcție
12 martie – 12 noiembrie 1999
Prim-ministru Ion Sturza
Precedat de Octavian Armașu
Succedat de Mihail Manoli
În funcție
22 mai 1998 – 17 februarie 1999
Prim-ministru Ion Ciubuc
Precedat de Valeriu Chițan
Succedat de el însuși

Profesie Economist