Notice: Use of undefined constant UT_THEME_VERSION - assumed 'UT_THEME_VERSION' in /home/admin/web/mediasource.info/public_html/wp-content/themes/mediasource2/functions.php on line 306

Alexandru Tănase


Notice: Use of undefined constant protagonisti_functia - assumed 'protagonisti_functia' in /home/admin/web/mediasource.info/public_html/wp-content/themes/mediasource2/template-protagonisti.php on line 56

Alexandru Tănase (n. 24 februarie 1971, Chișinău) este un jurist și politician din Republica Moldova, fost Ministru al Justițieiîntre 2009-2011, care din octombrie 2011 este președinte al Curții Constituționale a Republicii Moldova.

Activitate profesională

Preşedinte al Curţii Constituţionale (octombrie 2011 – prezent);
Judecător la Curtea Constituţională (aprilie 2011 – prezent);
Ministru al Justiţiei (septembrie 2009 – mai 2011);
Biroul Asociat de Avocaţi “Hanganu, Tănase şi Partenerii”, Avocat Partener (2007 – 2009);
Biroul de avocaţi “Alexandru Tănase”, Avocat (iunie 2005 – 2007);
Centrul de Studii şi Politici Juridice, Consultant juridic (aprilie 2005 – iunie 2005);
Fundaţia SOROS Moldova, Programul Drept, Manager de Proiect (aprilie 2003 – aprilie 2005);
Programul Naţiunilor Unite pentru Dezvoltare, Consultant naţional de Proiect, Proiectul “Susţinerea Dezvoltării Judiciare în Moldova” (decembrie 2000 – martie 2003);
Programul Naţiunilor Unite pentru Dezvoltare, Manager de Proiect, Proiectul “Consolidarea Sistemului Legislativ şi Judecătoresc” (septembrie 1999 – decembrie 1999);
Baroul Avocaţilor din Moldova, Avocat (februarie 1999 – martie 2009);
Programul Naţiunilor Unite pentru Dezvoltare, Programul “Guvernare şi Democraţie”, Manager de Proiect, Proiectul “Consolidarea Sistemelor Judiciar şi Legislativ în Moldova” (octombrie 1998 – august 1999);
Ministerul Justiţiei, Direcţia Agent Guvernamental şi Relaţii Internaţionale, Consultant Superior (ianuarie – septembrie 1998);
Consilier juridic independent (ianuarie 1995 – decembrie 1997).

Activitate politică

Prim-vicepreşedinte al Partidului Liberal Democrat din Moldova (8 decembrie 2007 – 10 aprilie 2011);
Deputat în Parlamentul Republicii Moldova (aprilie 2009 – martie 2010, noiembrie 2010 – februarie 2011);
Preşedinte al Fracţiunii PLDM în Consiliul Municipal Chişinău (iunie 2007 – aprilie 2009);
Preşedinte al Comisiei juridice, pentru ordinea publică şi activitatea administraţiei publice locale a Consiliului Municipal Chişinău (iunie 2007 – aprilie 2009).